عسل خام و گرما ندیده چیست؟| تفاوت با عسل معمولی

عسل خام

تا به حال اسم عسل خام به گوشتان خورده است؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی عسل خام بپردازیم تا شما را با خواص عسل طبیعی و خام و همچنین تفاوت آن با عسل حرارت دیده را بررسی کنیم.

 

عسل خام چیست؟

یکی از واضح ترین تعاریف عسل خام این است که دقیقا همان عسلی است که از کندو های عسل استخراج می شود و بدون فرآوری به دست شما می رسد.

پیش از هر چیزی باید بدانید که عسل خام یک نوع خاص از عسل محسوب نمی شود بلکه به عسلی گفته می شود که حرارت ندیده و توسط زنبور جمع آوری و در کندو ذخیره شده است.

عسل خام را می توان به دو روش تعریف کرد:

عسل خام واقعی که بدون حرارت دیدن بسته بندی و مصرف می شود. عسل خام تجاری که کمی فیلتر شده است و خلوص آن کمتر از عسلی است که به عنوان خام برچسب گذاری شده است.

 

خام بودن عسل یکی از مهم ترین دلایل شکرک زدن عسل است. چراکه ذرات موجود در عسل از قبیل موم، گرد و غبار، ذرات گرده گل و گاهی بدن زنبور به عنوان هسته عمل کرده و موجب شکرک زدن می شود.

تفاوت عسل خام و معمولی

عسل خام به طور طبیعی کدر تر و از نظر بافت و رنگ تنوع بیشتری نسبت به عسل معمولی دارد. رنگ عسل خام ممکن است بسته به گل هایی که زنبور گرده افشانی کرده اند تغییر کند.

ممکن است به عسلهای معمولی شیرین کننده اضافه شود. عسل معمولی یا فرآوری شده میزان آنتی اکسیدان کمتر و در نتیجه خواص کمتری دارند.

عسل معمولی یا پاستوریزه شده شفاف و صاف است. فرآیند پاستوریزه کردن ظاهر عسل را بهبود می بخشد، ماندگاری آن را افزایش می دهد و باعث از بین رفتن تبلور آن می شود. با این حال پاستوریزاسیون می تواند تعداد آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی آن را کاهش دهد.

 

فواید عسل خام

عسلی که تحت هیچ گونه گرما و حرارتی قرار نگرفته و انسان هیچ دخالتی در تولید آن ندارد را عسل خام می گویند.

عسل خام در درمان آلرژی و جلوگیری از عفونت موثر است و چون عسل گرده های فراوانی دارد سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.

عسل خام حاوی پلی فنون است و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. در تحقیقاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که این آنتی اکسیدان ها به عنوان درمانی برای کاهش التهاب و بیماری های قلبی و سرطان های خاص موثر هستند.

همچنین عسل خام در درمان مشکلان گوارشی و درد های معده موثر است. این دارو می تواند زخم معده و مشکلات روده را کاهش دهد و روند بهبود آن را چند برابر کند.

از دیگر فواید عسل خام می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • با دارا بودن قند طبیعی و با ترشح انسولین در بدن از بروز دیابت جلوگیری می کند
  • کاهش سطح کلسترول
  • درمان آکنه با عسل خام
  • خواص آن برای رماتیسم
  • افزایش طول عمر
  • تقویت سیستم ایمنی

 

خواص ضد باکتری و ضد قارچی عسل خام

طبق تحقیقات انجام شده عسل خام می تواند باعث از بین رفتن قارچ ها و باکتری ها شود. پتانسیل درمانی عسل خام به عنوان یک ضد باکتری قابل توجه است. عسل خام به طور طبیعی حاوی پر اکسید هیدروژن است که به عنوان ضد عفونی کننده عمل میکند.

 

عسل خام منبع بزرگی از آنتی اکسیدان هاست

در بین مواد سرشار از آنتی اکسیدان عسل خام از شاخص ترین آنها است. آنتی اکسیدان فراوانی در عسل خام وجود دارد که همه آنها در کنار هم به جنگ با رادیکال های آزاد می روند.

آنتی اکسیدان ها اثرات پیشگیرانه متعددی در برابر بیماری های مختلف مثل سرطان، بیماری های قلبی، بهبود زخم، بیماری های عفونی و پیری دارد.

توجه داشته باشید حرارت دادن زیاد به عسل باعث از بین رفتن آنتی اکسیدان های آن می شود.

 

چطور از خام بودن عسل مطمئن شویم؟

بیشتر عسل هایی که در قفسه فروشگاه ها مشاهده می کنید عسل حرارت دیده هستند. به هیچ عنوان نمیتوان عسل خام را از روی ظاهر عسل تشخیص داد. تنها راه تشخیص عسل خام آزمایش عسل در آزمایشگاه مواد غذایی است.

عسل پاستوریزه یا حرارت دیده برخی مواد تشکیل دهنده خود مثل دیاستاز و پرولین را از دست می دهد که این فاکتور ها فقط با آزمایش عسل قابل تشخیص است.

خرید عسل خام به صورت اینترنتی بستری مناسب برای خریداران عسل خام فراهم کرده تا با صرفه جویی در زمان و هزینه خرید مطمئن تری داشته باشند.

در این مقاله نکاتی در مورد عسل خام و خواص آن صحبت کردیم با توجه به این موارد می توانید از یک مرکز معتبر عسل  خام و آزمایش شده تهیه کنید.

 

 

 

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *