ترفند رفع شکرک عسل|روش خانگی و ساده

عسل شکرک زده

شکرک زدن عسل یکی از نشانه های عسل طبیعی و حرارت ندیده است. در افراد مختلف دیدگاه های مختلفی در مورد شکرک زدن یا رس بستن عسل وجود دارد که بیشتر آن غلط است!

اکثر افراد جامعه تصور می کنند عسل شکرک زده تقلبی است که این باور درستی نیست و رس بستن عسل نه تنها دلیل بر تقلبی بودن آن نیست بلکه عسل کاملا سالم بوده و توسط زنبور تولید شده است.

شکرک زدن عسل به علت فاکتور های موجود در عسل صورت می پزیرد. زنبور عسل حین درست کردن عسل آنزیمی به نام دیاستاز به آن می افزاید که یکی از علت های شکرک زدن است. البته نمی توان به طور قطعی گفت هر عسلی که شکرک می زند حتما طبیعی است. در واقع باید بدانید که عسل طبیعی سرشار از قند طبیعیه و 80 درصد آن متشکل از قند است و شکرک زدن مواد خوراکی که از قندو شکر تولید می شوند امری طبیعی است.

فروشندگان عسل با فرایندی به نام رس گیری یا رس کشی کاری می کنند که عسل شکرک نزند که با این کار معمولا باعث از بین رفتن فاکتور دیاستاز شده و خاصیت دارویی عسل را از بین می برند. در ادامه به روش صحیح از بین بردن عسل رس بسته اشاره خواهیم کرد.

 

چگونه عسل شکر زده را به حالت اولیه باز گردانیم؟

همان طور که می دانید شکرک زدن یعنی قند موجود در عسل به صورت جامد در می آید. در بسیاری از کشور های اروپایی عسل رس بسته به دلیل اطمینان از طبیعی و خام بودن آن طرفداران بیشتر و قیمت بیشتری هم دارد.

اگر اصرار به از یبن بردن شکرک عسل دارید بهترین راهکار برای برگردوندن عسل شکرک زده به حالت اول استفاده از روشی ساده اما مطمئن و موثر است که آسیبی به کیفیت عسل و عطر و طعم آن وارد نشود.

 

روش اول:

یک قابلمه را پر از آب کنید و روی حرارت قرار دهید. سپس ظرف محتوای عسل را که حتما باید ظرف شیشه ای باشد را آرام درون قابلمه بگذارید و روی شعله ملایم قرار دهید تا عسل به تدریج ذوب باشد.

توجه داشته باشید که دمای آب نباید بیش از 45 درجه شود، حرارت دادن بیش از حد مجاز باعث از بین رفتن خواص و کیفیت عسل می شود. وقتی تقریبا نصف شیشه آب شد ظرف عسل را خارج کنید و آن را هم بزنید تا بافت آن یک دست شود و اجازه دهید بقیه شکرک ها با گرمای خود ظرف به مایع تبدیل شود.

عسل را بارها و بارها حرارت ندهید. ممکن است عسل پس از حرارت دادن هم دوباره شکرک بزند. پس هرمقدار که عسل نیاز دارید به همان مقدار گرم کنید.

 

روش دوم:

می توان عسل را روی رادیاتور شوفاژ و با حرارت ملایم قرار داد تا به آرامی شکرک آن ذوب شود و به حالت اول بازگردد. در طول فرایند ذوب شدن چند بار با قاشق چوبی عسل رس بسته را هم بزنید. این کار به روند ذوب شدن عسل کمک می کند.

 

راهکار جلوگیری از شکرک زدن عسل 

مهم ترین روش رعایت، دمای نگهداری عسل است. عسل در دمای سرد و خصوصا داخل یخچال سریع تر رس می بندد. بنابراین اولترین قدم برای اینکه عسل دیر رس ببندد نگهداری عسل داخل کابینت است

از عوامل درونی که باعث شکرک زدن عسل می شه؛ وجود گرده گل یا ذرات موم در عسل است. که ارزش غذایی عسل طبیعی رو بشدت بالا میبره؛ پس هیچ وقت نگران شکرک زدن عسل نباشید.

زیرا عسل خام که هیچ گونه فرآوری بر روی اون صورت نگرفته دارای خواص بیشتری هست. و این عسل طعم یک عسل واقعی رو داره نه عسل های حرارت دیده که علاوه بر خواص طعم بی نظیرش هم از دست رفته.

آیا عسل شکرک زده قابل استفاده است؟

عسل شکرک زده با تغییر فیزیکی از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود که داراس کیفیت اولیه است، فقط شکل ظاهری آن تغییر کرده که می توان با حرارت دادن غیر مستقیم بلور های عسل را آب کنیم و به حالت اولیه باز گردانیم.

دقت داشته باشید حرارت بیش از حد باعث تغییر شیمیایی و از بین رفتن خواص و کیفیت آن می شود.

در اکثر کشور های اروپایی مردم عسل رس بسته رو ترجیح می دهند چون مطمئن هستند که عسل شکرک زده طبیعی و خام  است

 

 

 

 

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *