چرا بعضی از عسل ها شیرین تر هستند؟

عسل حاصل تغذیه زنبور از شهد گل و گیاهان می باشد. همانطور که می دانید شهد گل و گیاهان حاوی انواع قند طبیعی ( گلوگز، فروکتوز، مالتوز و …) می باشد پس عسل نیز حاوی انواع قند طبیعی است و  شیرینی زیاد عسل به نوع قندهای عسل مربوط می شود.

علت شیرینی زیاد عسل

همانطور که میوه ها و خرما و گیاهان قند طبیعی دارند، عسل نیز حاصل شهد انواع گل و گیاهان است و حاوی انواع مختلفی قند طبیعی می باشد. دو نوع قند یعنی قند فروکتوز و گلوکز در عسل از انواع قندهای طبیعی دیگر بیشتر است. راز شیرینی عسل به قند فروکتوز عسل بر می گردد؛ هر چه میزان فروکتوز عسل بیشتر باشد شیرینی عسل هم زیادتر خواهد شد.

مقدار قند در عسل در هر 100 گرم به صورت زیر می باشد:

ساکاروز      0.89 گرم

گلوگز         35.74 گرم

فروکتوز       40.93 گرم

مالتوز         1.44 گرم

گالاکتوز       3.10 گرم

 

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید؛ در هر 100 گرم عسل طبیعی 82 گرم آن را انواع قندها تشکیل می دهند. و بقیه محتویات عسل، آب ( رطوبت داخل عسل )، ویتامین ها، پروتئین ها و آنزیم ها است؛ پس جای تعجب نیست که عسل شیرین باشد، چون قندها نوعی کربوهیدرات هستند که طعم آن ها شیرین است.

مقدار فروکتوز و گلوکز موجود در عسل بستگی به نوع گل ها دارد. برخی از شهد گل ها دارای فروکتوز و برخی دیگر گل ها گلوکز بیشتری دارد. پس ممکن است زنبور عسل از گلهایی که فروکتوز بیشتری دارد عسل جمع کرده و به همین خاطر یک نوع عسل شیرینی زیادی نسبت به عسل دیگری داشته باشد.

شیرینی زیاد یک نوع عسل، بستگی به نوع گل و گیاهی که زنبور عسل از شهد آن تغذیه کرده، دارد. برخی از گل و گیاهان به طور طبیعی فروکتوز بیشتری دارند، پس عسلی که از شهد این نوع گل و گیاه تولید می شود نسبت به عسل های دیگر شیرین تر است.

آیا شیرینی زیاد عسل برای بدن مضر است؟ 

چون قندهای موجود در عسل کاملا طبیعی هستند، برای بدن انسان مفید است و برخلاف شکر مصنوعی که به جز کالری خالی، فایده ای ندارد؛ عسل سرشار از پروتئین ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و آنزیم هایی است که بدن را در مقابل بسیاری از بیماری ها محافظت می کند و طعم بی نظیری دارد که برای صبحانه و درست کردن شربت عسلی بسیار عالی است و  انرژی لازم برای فعالیت روزانه رو تامین می کند.

آیا عسل شیرین تر از شکر است؟

قند یا شکر مصنوعی با اسم ساکارز شناخته می شود، ساکارز نوعی قند است که به اندازه ی خاصی طعم شیرین دارد. اگر بخواهیم شیرینی عسل را با شیرینی شکر مقایسه کنیم؛ باید شیرینی قندهای مختلف عسل را با ساکارز مقایسه کنیم.

با توجه به جدول مقایسه ای در کتاب “دنیای شیمی: ملزومات”  که در آن فهرستی از قندها از نظر میزان شیرینی آنها نسبت به ساکارز درجه بندی شده است، یکی از قندهای اصلی موجود در عسل (فروکتوز) شیرین تر از ساکارز است.

اگر عسل حاوی فروکتوز بیشتری باشد، شیرین تر از شکر (ساکارز) خواهد بود.

 

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *