چرا خام بودن عسل مهم است؟

عسل خام

عسل خام چیست؟

عسل خام مستقیما از کندو خارج شده و هیچ گونه عملیاتی از قبیل حرارت دادن به عسل و تصفیه بر آن انجام نمی شود و علاوه بر این فاقد هر گونه افزودنی است.

رنگ عسل خام کمی مات و کدر بوده و علاوه بر آن دارای ناخالصی‌هایی مثل گرده گل ، موم و گاهی بقایای بدن زنبور عسل است.

عسل حرارت دیده و پاستوریزه چیست و چرا عسل را حرارت می‌دهند؟

به خاطر باور غلط مردم در مورد شکرک زدن عسل و اینکه فکر می کنند شکرک زدن نشانه بدی است، برخی زنبورداران و فروشندگان، عسل را حرارت می دهند. این کار باعث می شود عسل دیرتر شکرک بزند و همچنین شفاف‌تر و مشتری پسندتر شود.

پاستوریزه کردن عسل برای چیست و چرا این کار را انجام می دهند؟

در فرایند پاستوریزه کردن، عسل را به مدت کوتاهی تا دمای ۷۰-۸۰ درجه سانتیگراد گرم می‌کنند و سپس به سرعت آن را سرد می‌کنند. عسل با توجه به رطوبت کم و فشار بالا، باکتری‌ها و میکروب‌ها قادر به حیات در این ماده نیستند و پاستوریزه کردن برخلاف لبنیات، به سلامت بیشتر عسل کمکی نمی کند.

به 3 دلیل عسل را پاستوریزه می کنند

  •  خارج کردن تمام ذرات ناخالصی ریز و درشت از عسل
  •  به تعویق انداختن شکرک زدن عسل
  • جلوگیری از تخمیر عسل

 

البته برخی از افراد، علت پاستوریزه کردن عسل را از بین رفتن باکتری بوتولینوم در عسل عنوان می‌کنند که برای کودکان زیر یک سال خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ آن‌ها شود. اما بهتر است بدانید پاستوریزه کردن عسل نمی‌تواند ۱۰۰ درصد خطر ابتلای کودکان زیر یک سال به بوتولیسم را از بین ببرد و در هر صورت دادن هرگونه عسل به کودکان زیر یک سال ممنوع است.

 

تفاوت عسل خام با عسل تجاری از نظر خواص

عسل خام علاوه بر اینکه از نظر رنگ و ظاهر با عسل‌های تجاری متفاوت است و بسته به نوع گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است حتما بعد از مدتی رس می‌بندد. از نظر خواص نیز با عسل تجاری متفاوت است.
برخی از منابع معتقند که عسل پاستوریزه شده مزایای سلامتی کمتری نسبت به عسل خام دارد. زیرا پاستوریزه شدن عسل در دمای بالایی انجام می‌شود که ممکن است باعث تخریب یا از بین رفتن خواص عسل طبیعی شود.

 

• عسل خام حاوی گرده گل است که خاصیت آنتی اکسیدانی،خاصیت ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد.گرده گل همچنین حاوی آمینو اسید‌ها، ویتامین A و C و مقادیر بسیار کمی کلسیم، منیزیم و سدیم است.

• عسل خام حاوی بره موم است که خاصیت ضد التهابی، ضد قارچی و ضد سرطانی دارد. بره موم همچنین شامل ویتامین B، ویتامین C و E است و همچنین در بر دارنده‌ی منیزیم، پتاسیم و آنزیم‌های مفید است.

 

 

چرا حرارت دادن و پاستوریزه کردن عسل خوب نیست؟

خواص متنوعی که برای عسل عنوان می‌کنند، به خاطر ترکیبات متنوعی است که در آن وجود دارد. از گرده گلی که معمولا در عسل خام وجود دارد گرفته تا پرولین که نوعی آمینواسید است و انواع موادمعدنی و ترکیبات متنوع و مفید دیگری که در عسل‌های خام وجود دارد.

حرارت دادن عسل باعث می‌شود که عسل بخشی و یا تمامی مواد مفید خود مثل آنزیم‌ها، موادمعدنی و آمینواسیدها را از دست بدهد. چرا که این مواد در اثر حرارت از بین می‌روند و عسل در صورتی که حرارت بالایی (بالاتر از ۴۰ درجه) و به مدت طولانی ببیند، تفاوتی با آب و شکر ندارد. حتی در صورت حرارت خیلی زیاد و طولانی، امکان افزایش HMF یا همان هیدروکسی متیل فورفورال، که در مقادیر زیاد ممکن است برای سلامتی مضر باشد، در عسل وجود دارد.

برای همین هم ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خام بودن عسلی که خریداری می‌کنید و اینکه حرارت ندیده است باشد مطمئن شوید تا بتوانید از تمام خواص عسل طبیعی بهره ببرید.
عسل‌های کوه دار همگی طبیعی و خام هستند و شما می‌توانید با خیال راحت بهترین عسل‌ها را از زنبورداران متعهد خریداری کنید.

جمع بندی:

فرآوری عسل خام و معمولی متفاوت است. عسل خام فقط صاف می شود، به این معنی که بسیاری از مواد مغذی و آنتی اکسیدانی مفید را که به طور طبیعی در آن وجود دارد ، در خود نگه می دارد.

برعکس، عسل حرارت دیده ممکن است تحت فرآوری های مختلفی قرار گیرد که ممکن است مواد مغذی مفید مانند گرده را از بین ببرد و سطح آنتی اکسیدان های آن را کاهش دهد.

وقتی نوبت به انتخاب یک عسل سالم می رسد بهترین شرط شما این است که خام باشد تا بدانید دقیقاً چه چیزی را دریافت می کنید.

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *