گرده گل زنبور عسل چیست؟ | خواص + نحوه ی مصرف و نگهداری

گرده گل دانه های خیلی کوچکی که در انتهای پرچم گلها قرار دارند و از عوامل بارور شدن گیاهان می باشد که اصطلاحا به این نوع باروری که به طرق مختلف از جمله وزش باد و یا حشرات که مهمترین آنها زنبورهای عسل است، انجام می شود گرده افشانی می گویند. زنبورعسل با استفاده از پاهای عقب خود این دانه‌های کوچک را از روی گلها جمع‌آوری میکند و با خود به کندو می‌آورند.

گرده گل زنبورعسل چیست؟

چیزی که عموما درزنبورداری به گرده گل مشهور است، در واقع گرده زنبورعسل است. گرده زنبور عسل در واقع گرده‌ی گلی است که زنبورعسل با بزاق دهانش که شامل آنزیمهای متفاوت و قطراتی از عسل ترکیب می‌کند و خواص این ماده را به مراتب چندین برابر میکند و ماندگاریش نیز بیشتر می شود.

زنبورعسل با جمع آوری گرده گل ها و اضافه کردن آنزیم ها وعسل آن را به شکل گلوله های کوچکی در کندو ذخیر می کند، این ماده ارزش غذایی بسیار بالایی برا زنبورعسل دارد و در واثع مهمترین منبع پروتئینی برای زنبوران عسل است و یک غذای کامل برای خود زنبور عسل و لاروها محسوب می شود.

زنبوران بدون دسترسی به گرده نمی‌توانند نوزادان جدید پرورش دهند تا کلنی را قوی نگه دارند. گرده خوش خوراک‌ترین منبع تغذیه‌ای برای زنبوران است و تقریبا هیچ ماده‌ای تاکنون جایگزین آن نشده است.

قسمت خوب ماجرا آنجاست که ما آدما هم میتوانیم ازاین ماده ارزشمند برا سلامتی بدنمان استفاده کنیم و کلی خاصیت های مفید و اثر بخش برای سلامتی انسان دارد.

گرده‌‌ی گل در ورودی کندو توسط زنبوردار جمع آوری می‌شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

گرده گل به چه نحو توسط زنبوردار برداشت می شود؟

زنبورداران در فصل بهار و تابستان که میزان گرده ورودی به کندو زیاد است، اقدام به نصب تله گرده گیر در ایتدای ورودی کندو می نمایند. زنبورهای همراه با بارگرده، جهت ورود به کندو بایستی از داخل منافذ تله گرده گیر عبور کنند. اندازه این منافذ به قدری است که هنگام عبور زنبور عسل، بار گرده داخل سینی تله گرده گیر تخلیه و ذخیره می شود.

 

گرده گل

 

مشخصات ظاهری و طعم گرده گل زنبور عسل

همانطور که گفتیم زنبورعسل گرده‌هایی که جم کرده را به شکل گلوله‌های کوچکی در پشت پای خود ذخیره می‌کند و به کندو می آورد، رنگ گرده گل بسته به نوع گلی که زنبور گرده آن را جمع کرده دارد. برا همین گرده گل زنبورعسل معمولا در رنگ‌های مختلفی زرد، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره به کندو می‌رسند.

طعم گرده نیز مانند رنگ آن بسته به نوع گلی که زنبور گرده را جم کرده دارد و ممکن است طعم گرده‌های یک منطقه با منطقه‌ی دیگر متفاوت باشند. اما به طور کلی طعم گرده گل تلخ و کمی شیرین می باشد.

ترکیبات مهم گرده گل

بر اساس مطالعات انجام شده گرده گل زنبورعسل حاوی بیش از ۲۵۰ ماده فعال بیولوژیکی شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، لیپید‌ها، اسید‌های چرب، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می باشد.

بسته به نوع گل و منطقه جمع آوری مقدار این ترکیبات متغییر است و ممکن است میزان پروتئین موجود در یک گرده بسیار کم و در گرده دیگر بسیار زیاد باشد.

خواص درمانی گرده گل زنبور عسل

ترکیبات گرده گل زنبورعسل نشان می‌دهد این ماده سرشار از انواع پروتئین‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌هاست و از این رو خاصیت درمانی و تقویتی بسیار بالایی دارد.

 • آنتی اکسیدان قوی

گرده گل حاوی آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و سایر ترکیبات مفید و ضروری دیگر است و می‌توانند آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد یا استرس اکسیداتیو را کاهش دهد.

 • خواص گرده گل برای کبد و درمان کبد چرب

کبد یکی از اعضای حیاتی بدنمان است که وظیفه پاکسازی خون از سموم را دارد. تحقیات نشان می دهد که گرده گل توانایی‌های سم زدایی کبد را تقویت می‌کند

گرده گل یکی از منابع قوی آنتی اکسیدان به شمار می‌رود که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد مقابله کند و  در نتیجه سلامتی کبد را تضمین می‌کند و از کبد در مقابل بیماری‌های مزمن و مصرف بیش از حد دارو محافظت کند و برای درمان بیماری کبد چرب نیز مفید است.

 • گرده گل برای پوکی استخوان

مطالعات نشان می دهد گرده‌ی گل زنبور عسل ممکن است به افزایش سطح کلسیم و فسفات استخوان‌ها کمک کند و با افزایش مقاومت استخوان با پوکی استخوان مبارزه کرده و از آن محافظت کند و در درمان پوکی استخوان می‌تواند مؤثر و مفید باشد.

 • محافظت در برابر بیماری‌های قلبی

مطالعات  نشان می دهد، گرده گل سطح چربی و کلسترول خون را کاهش می‌دهد و ممکن است به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی و سکته کمک کند.

 • خواص گرده گل برای سرطان

گرده گل حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان‌ها از جمله فلانوئیدها، کوئرستین، کامپرفرول و گلوتاتیون است که خطر ابتلا به سرطلان را کاهش می دهد.

 • گرده گل برای پروستات

از مهم‌ترین خاصیت گرده گل زنبورعسل برای مردان، کمک به درمان پروستات می باشد گرده گل زنبور عسل به دلیل خاصیت ضد‌التهابی، ورم پروستات را بهبود می‌بخشد و از شدت این بیماری کم می‌کند.

 •  تنظيم کننده عمل روده

گرده گل برای فعالیت روده و تنظیم عملکرد آن بسیار مناسب می باشد و یک نوع ماده غذايي عالي براي روده محسوب مي شود.

 •  تقویت سیستم ایمنی بدن

گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین های دیگر، مواد معدنی، پروتئین ها و مهم تر از همه آنتی اکسیدان های مفید با مولکول های رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، مبارزه می کند.

 •  کاهش کلسترول

مطالعات نشان می دهد، گرده گل به مقدار قابل توجهی می‌تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد و مصرف مداوم گرده گل با عسل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

 • تأثیر گرده گل در دفع چربی و کنترل وزن و افزایش سوخت و ساز بدن

گرده گل یک ماده غذایی کم‌ کالری می باشد و هنگامی که با عسل به مصرف شود تأثیر قابل توجهی در دفع چربی‌های اضافه‌ی بدن و کنترل وزن دارد

همچنین گرده با تأثیرگذاری بر غده هیپوتالاموس متابولیسم بدن را بالا می‌برد و تأثیر زیادی بر کالری سوزی بدن دارد.

 •  گرده گل برای پوست

ماسک عسل و گرده گل یکی از مناسب ترین ماسک های صورت که از دو ترکیب طبیعی عسل خام و گرده‌ گل درست می شود، این ماسک ملایم با ویتامین ‌ها، مواد معدنی، آمینو اسیدها و آنتی‌اکسیدان ‌هایی که دارد چین و چروک صورت را بهبود می دهد، پوست را جوان  و رنگ خوبی به پوست می دهد و در طول چند روز منجر به پاک ‌سازی پوست می شود.

 •  گرده گل مو ثر در رفع کم خوني

گرده گل غنی از انواع مواد معدنی به ویژه آهن است و همانطور که میدانید آهن مهم‌ترین ماده برای ساخت هموگلوبین خون می باشد، کمبود هموگلوبین خون باعث بیماری آنمی (کم خونی) می شود. 

در واقع مصرف مدوام گرده به همراه عسل سطح هموگلوبین و اکسیژن خون را بالا میبرد و با این کار در واقع جلوی کم خونی رو می گیرد، یعنی گلبول‌های قرمز خون را به هموگلوبین و در نتیجه اکسیژن بیشتری مجهز می‌کنید.

 •  درمان بیماری های عصبی

بیماری اعصاب از بیماری‌های بسیار رایج که گریبان گیر افراد بسیاری است و از دلایل آن بیخوابی و همراه با افسردگی می باشد، مطالعات نشان می دهد که گرده گل می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها عصبی موثر باشد.

 •  کاهش فشار خون

گرده گل زنبور عسل روی گردش خون تأثیر مثبت دارد و باعث متعادل شدن آن و کنترل فشار خون بالا می‌شود.

روش های مصرف گرده گل 

گرده گل همانند یک پودر می باشد و نحوه مصرف آن بسیار ساده است. بسیاری مایلند گرده گل را به صورت خام و بدون مخلوط کردن با ماده دیگر مصرف کنند طریقه مصرف گرده گل می تواند متفاوت باشد در ادامه چندین روش برای مصرف گرده گل را به شما توضیح می دهیم.

 • بهترین و ساده ترین روش برای مصرفگرده گل، مخلوط کردن گرده گل با عسل است .
 • گرده گل رو میتوانیم به صورت خالی و بدون مخلوط کردن با مواد غذایی دیگر بجوید.
 • میتوانید داخل کپسول های خوراکی ریخته و مصرف کنید.
 • می توانید با شربت عسل ترکیب کنید و در طول روز میل نمایید. با ترکیب گرده گل با شربت عسل می توانید معجون فوق العاده ای جهت افزایش سیستم ایمنی بدن خود درست کنید.
 • گرده زنبور عسل را می توانید در تهیه انواع سالادها، دسرها و کیک های مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • شما می توانید از گرده گل در تهیه نوشیدنی های مورد علاقه خود استفاده کنید

همانطور که گفتیم گرده گل زنبور عسل را می‌توانید با بیشتر مواد خوراکی مخلوط کرده و میل کنید. در نهایت به سلیقه و ذائقه شخصی شما بستگی دارد که چگونه گرده گل را مصرف کنید.

میزان مصرف گرده گل

گرده گل دارای خواص متعددی و سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می باشد، میزان دوز مصرفی گرده گل می تواند بر اساس سن متفاوت باشد.

میزان مصرف گرده گل برای بزرگسالان

مقدار مصرف روزانه  گرده گل زنبور عسل برای افراد بزرگسال حداکثر دو قاشق چایخوری می باشد و بهتر است روزانه بیشتر از این مقدار مصرف نشود.

میزان مصرف گرده گل برای کودکان

بدیهی است که میزان مصرف گرده گل برای کودکان باید کمتر از بزرگسالان باشد. بسته به سن کودک، باید مقدار کمتری از گرده گل را برای کودکان  مصرف کنید. اگر میزان مصرف گرده گل را از کم شروع کنید، بهتر است.

چگونه گرده گل را نگهداری کنیم؟

 1. ساده ترین و بهترین روش نگهداری گرده گل زنبورعسل این است که داخل ظروف دربسته در فریزر، یخچال یا سرد خانه نگهداری شود که دراین شرایط تا بیش از یکسال ماندگاری دارد.
 2. مخلوط کردن گرده گل با عسل یکی دیگر از روش های نگهداری می باشد، با مخلوط کردن گرده گل با عسل، بدون اینکه تغییری در کیفیت آن به ایجاد شود، می‌توان آن را برای مدت زمان زیادی نگهداری کرد.
 3. پس از خشک کردن گرده آن را در ظروف دربسته و در شرایط معمولی اتاق برای مدت حدود یک سال می‌توان نگهداری نمود.

همانطور که گفتیم، روش های  مختلفی برای نگهداری گرده گل زنبورعسل وجود دارد و رایج ترین روش نگهداری خانگی گرده گل، گذاشتن آن در یخچال می‌باشد که در این صورت برای حدود یک سال قابل استفاده خواهد بود.

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *