درمان کبد چرب با گرده گل | دانه های گرده گل به جنگ با کبد چرب می روند!

گرده گل و کبد چرب

یکی از بیماری هایی که در چند دهه اخیر در سطح جهان فراگیر شده و افراد زیادی به این بیماری مبتلا هستند کبد چرب است و کبد چرب یعنی چربی در کبد انباشته شده است. وجود مقدار کمی چربی در کبد نرمال است اما اگر میزان از حد مجاز فراتر رود فرد مبتلا به کبد چرب خواهد شد.
طب سنتی در کنار مصرف داروهای شیمیایی برای حصول نتیجه بهتر از هر جهتی، راهکارهای درمانی متنوعی را ارائه کرده که یکی از آن ها مصرف گرده گل است. گرده ها از گل ها توسط زنبور عسل جمع آوری و به سبد گرده منتقل خواهند شد. این ماده ارزش غذایی و دارویی بسیار بالایی دارد که مسلما کمک زیادی به بهبودی کبد چرب می کند.

اثرات گرده گل بر درمان چاقی و اثر آن بر کبد چرب

یکی از علت های اصلی ابتلا به کبد چرب چاقی است. مصرف زیاد از حد کالری ها که امروزه بخش اصلی رژیم غذایی ما را تشکیل داده اند، باعث شده که کالری های اضافی در بدن تبدیل به چربی شود و منجر به چاقی به خصوص چاقی شکم شود.

برای پیشگری و حتی بهبودی کبد چرب کاهش وزن الزامی است. استفاده از روش های لاغری که به سرعت تاثیر می گذارند از ثبات زیادی برخوردار نخواهند بود. در مقابل استفاده از مواد غذایی چون گرده گل که منبع ریز مغذی ها است، برای کاهش وزن ضروری به نظر می رسد. مصرف منظم گرده گل باعث از دست دادن تدریجی وزن بدن شده و موجب می شود که این کاهش وزن دائمی باشد.

گرده گل از جهات زیادی به کاهش وزن کمک می کند

گرده گل منبع غنی از ویتامین های گروه B3 است. این نوع ویتامین نقش مهمی در سوخت و ساز چربی ها بر عهده دارد. در نتیجه باعث تحریک فرایندهای متابولیکی خواهد شد و منجر به چربی سوزی می شود.

گرده گل دارای ترکیبی به نام فنیل آنالین است که در افرادی که با اضافه وزن مواجه هستند، باعث سرکوب اشتها شده و به این ترتیب با پرخوری و چاقی مبارزه می کند.
گرده گل ماده غذایی ارزشمند با کالری کم و فیبر بالاست که افراد را از خطر چاقی در امان نگه می دارد.

اثرات گرده گل بر فشار خون؛ معجزه ای برای درمان کبد چرب

یکی از علت هایی که افراد را مستعد کبد چرب می کند، وجود چربی خون بالا است. گرده گل به دلیل خواص ویژه ای که در درون خود دارد باعث برطرف شدن چربی خون خواهد شد. تنظیم فشار خون و تنظیم چرب خون دو عامل موثر برای کنترل و درمان کبد چرب هستند. گرده گل به خوبی می تواند در این زمینه به افراد مبتلا به بیماری کبد چرب کمک کند. البته استفاده منظم و ادامه دار از گرده گل نیز شرط مهمی برای اثرگذاری روی فشار و چربی خون است.

درمان کبد چرب با گرده گل برای دیابتی ها

یکی دیگر از مواردی که می تواند علتی برای بیماری کبد چرب باشد و متاسفانه زیاد رواج پیدا کرده است، دیابت است. با کنترل سطح قند خون می توان از ابتلا به بیماری کبد چرب جلوگیری کنیم. گرده گل از جمله مواردی است که تاثیر بسزایی در کنترل سطح قند خون دارد.

وجود ویتامین B3 در گرده گل نه تنها منجر به سوخت و ساز چربی ها می شود بلکه باعث سوخت و ساز قندها نیز خواهد شد. با افزودن گرده گل به رژیم غذایی نگران افزایش قند خون خود نخواهید بود؛ زیرا میزان قند موجود در این ماده ارزشمند به میزانی ناچیز است که اصلا محسوب نمی شود.

خواص آنتی اکسیدانی گرده گل و اثرات آن بر کبد چرب

برای محافظت از کبد و بیماری های کبدی به منبع غنی از آنتی اکسیدان ها نیاز داریم. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مقابله کرده و کبد فرد را محافظت می کند.

گرده گل منبع غنی از ویتامین های C وE و مواد معدنی نظیر روی و سلنیوم است که از جمله آنتی اکسیدان های قوی جهت محافظت از کبد هستند. همچنین گرده گل منبعی از فلانوئیدها است. فلانوئیدها حدود دویست برابر قوی تر از ویتامین Eهستند که باعث شده گرده گل به دلیل دارا بودن این ترکیب مهم در گروه یکی از اثرگذارترین مواد غذایی با خواص آنتی اکسیدانی قوی جای بگیرید.

گرده گل حتی در کنترل و کاهش فشار خون که از دیگر علت های کبد چرب نقش ایفا می کند. به طور کلی گرده گل ماده ای موثر برای درمان انواع بیماری های کبدی است البته استفاده از این ماده موثر جهت بهبودی نیاز به زمان دارد ولی در صورت بهبودی نتیجه رضایت بخشی را به شما هدیه خواهد داد.

جمع بندی:

علت های مختلفی برای اثرگذاری گرده گل بر روی درمان کبد چرب وجود دارد که به برخی از ان ها در این مطلب اشاره کردیم. اگر می خواهید از گرده گل برای درمان کبد چرب استفاده کنید، باید با دقت بیشتری به سبک زندگی و رژیم غذایی تان بنگرید. در کنار گرده گل، استفاده از برخی مواد غذایی دیگر مثل زردچوبه، بره موم، عسل و… می تواند موثر باشد. با این حال نقش گرده گل در درمان کبد چرب اهمیت زیادی دارد. البته به شرطی که از این ماده به صورت منظم و اصولی استفاده شود.

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *