علت کف کردن عسل چیست؟

کف عسل

احتمالا برای شمام پیش آمده که در هنگام خرید و یا هنگام باز کردن ظرف عسل با این صحنه روبه رو شدیده اید که بر روی سطح عسل یک لایه کف مانند سفید رنگ قرار گرفته است و بعضا این تصورحاصل می شود که این عسل احتمالا خراب شده و دیگر قابل مصرف نیست.

سه دلیل علمی و دقیق کف کردن عسل : 

کف کردن عسل شاید با این تصور همراه باشد که عسل حتما خراب شده و دیگر قابلیت مصرف ندارد، ولی در واقعیت چنین نیست عسل در حالت کلی به سه دلیل زیر کف می کند:

کف حاصل از فرآیند بسته بندی عسل:

عسل یک محلول بسیار ویسکوز و غلیظ است و در کارخانه های بسته بندی عسل براساس یک چارت زمانی خاص بسته بندی عسل در مخازن سه جداره انجام می شود. اضافه شدن ذرات هوا در حین تخلیه و پرکردن مخازن و یا مرحله تصفیه عسل بسیار محتمل است.

در حین هم زدن و مخلوط کردن عسل مقادیر زیادی از ذرات هوا به درون عسل وارد می شود و اگر در مخازن بسته بندی فرصت کافی برای خارج شدن ذرات هوا از عسل در نظر گرفته نشود این ذرات هوا به همراه عسل بسته بندی شده و به تدریج به روی سطح ظرف عسل قرار می گیرد و به صورت یک لایه سفید کف مانند ظاهر می شود. بایستی بدانید که این لایه نشان از کیفیت پایین عسل نیست و عسل قابلیت مصرف دارد و هیچ مشکلی ندارد اگرچه که بایستی در پروسه بسته بندی عسل الزامات کامل رعایت شود تا این نقص برطرف گردد چون در مشتری پسندی عسل تاثیر بسزایی دارد

کف حاصل از شهد گل:

در درون شهد گیاهان مواد موثره خاصی وجود دارد به نام ساپونین ها. این ترکیبات موثره که اثرات دارویی بی شماری هم دارد به طور طبیعی کف می کنند. حتی در هنگام برداشت عسل از کندوها خیلی از زنبورداران با این صحنه مواجه می شوند که در سطح حلب ها و دبه ها کاملا یک لایه کف تشکیل شده است که به تدریج این کف ته نشین می شود.

اما در هنگام بسته بندی و هم زدن عسل این کف دوباره تشکیل می شود. در عسل هایی که مقادیری از شهد این گیاهان وجود داشته باشد تشکیل این کف در سطح عسل گاها اجتناب ناپذیر است و بایستی بدانید این نوع کف نیز هیچ مشکلی ندارد و نشان از بی کیفیتی عسل نیست. نکته مهم این است که این کف خاصیت دارویی ویژه ای دارد و با خیال راحت این کف را مصرف کنید

کف حاصل از ترشیدگی و تخمیر عسل:

عسل یک ترکیب بسیار ویژه است که فسادناپذیری بالایی دارد اما باید بدانید که تنها ماده ای که باعث فساد عسل می شود آب و رطوبت بالاست! در عسل هایی که رطوبت بیش از 20 درصد دارد همچون عسل مناطق مرطوب (عسل مرکبات و جنگلی و نمدار) و یا عسل های نارس به دلیل رطوبت بالایی که دارند در اثر فعالیت مخمرها به تدریج عسل فاسد می شود.

با فعالیت مخمرها قند موجود در عسل به اسید و دی اکسید کربن تبدیل می شود و دی اکسیدکربن به صورت یک لایه کف مانند در سطح ظرف عسل قرار می گیرد. این نوع کف بر خلاف دو نوع دیگر یک بوی ترش مانند اسیدی دارد که در هنگام بوکردن کاملا واضح است.

در این حالت به تدریج کل عسل فاسد می شود و بوی ترشیدگی زیادتر شده و به عنوان عسل قابلیت مصرف ندارد. اگرچه با ارائه راهکارهایی می توان این نوع عسل را تبدیل به سرکه کرد و در تهیه سکنجبین مورد استفاده قرار گیرد

 

 

 

 

 

 

 

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *