بهترین روش نگهداری عسل برای حفظ رنگ و طعم آن

اگر شرایط نگهداری عسل درست و اصولی باشد، عسل را می‌توان برای مدت طولانی بیرون از یخچال نگهداری کرد، بدون آنکه فاسد یا تخمیر شود. اما در صورتی که شیوه صحیح نگهداری عسل را ندادنید طعم، رنگ و خواص عسل از دست می‌رود و فقط می توانید به عنوان یک شیرین کننده از آن استفاده کنید.
بنابراین آشنایی با شیوه درست نگهداری عسل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نکاتی که بیان می کنیم در مورد شیوه نگهداری از عسل خام و حرارات ندیده می باشد و عسلی که از سوپر مارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی خرید می کنید در دما و حرارت زیاد پاستوریزه شده و از قبل بیشتر خواص و طعم خود را ازدست داده است.

چه ظرفی برای نگهداری عسل مناسب است؟

همانطور که می دانید عسل خاصیت اسیدی دارد، بنابراین هر ظرفی برای نگهداری از عسل مناسب نیست. بهترین ظرف برای نگهداری عسل، ظرف های شیشه ای و پلاستیکی می باشد. البته اگر قصد دارید که عسل را برای مدت طولانی نگهداری کنید بهتر از ظرف شیشه ای استفاده کنید.
در انتخاب ظرف نیز دقت داشته باشید که درب مناسبی داشته باشد و محکم بر روی آن چفت شود تا از ورود رطوبت،بو و … جلوگیری شود.
از ظروف فلزی و یا پلاستیک‌های درجه دو برای نگهداری عسل استفاده نکنید چرا که عسل خاصیت اسیدی دارد و به مرور زمان توسط عسل خرده و در آن حل می‌شوند و می‌توانند مشکلاتی را برای سلامتی بدن به وجود بیاورند.

بهترین دما و مکان برای نگهداری عسل

مکان و دمای نگهداری عسل تاثیر بسزایی در محافظت از خواص،‌ طعم و رنگ عسل دارد. بهترین دما برای نگهداری از عسل دمای اتاق (حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد) است و بهترین مکان برای نگهداری از آن در داخل کابینت‌های آشپزخانه است.

برای استفاده از عسل حتما از قاشق خشک استفاده کنید، زیرا رطوبت باعث ترش و تخمیر شدن عسل می شود.

چند نکته بسیار مهم برای نگهداری مناسب عسل :

  • عسل را در یخچال و فریزر نگهداری نکنید چرا که باعث سفت شدن و تسریع فرآیند رس‌بستن آن می‌شود.
  • تغییرات دمایی زیاد باعث از بین رفتن خواص و همچنین رنگ و بوی آن می شود بنابراین عسل خام را نباید در کنار منابع گرما مانند بخاری، اجاق گاز و یا شوفاژ قرار داد.
  • تابش مستقیم نور خورشید، باعث از بین رفتن خواص و تغییر رنگ عسل می‌شود. بنابراین عسل را در یک جای تاریک و به دور از نور نگهداری کنید.
  • عسل را حتما در جای خشک نگهداری کنیم زیرا عسل جاذب رطوبت است و به راحتی رطوبت اطراف را جذب می کند. که باعث تخمییر و ترش شدن آن می شود.
  • عسل را نباید در کنار موادی که بوی شدید و تندی دارند مثل مواد شوینده و … قرار دهیم زیرا به راحتی بو را جذب می کند.

 

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *