قند عسل چیست؟ یک قاشق عسل چقدر قند دارد؟

قند عسل

بسیاری از مشتریان در تماس با ما خواهان عسل بدون قند هستند. آیا عسل بدون قند داریم؟ در واقع عسل تشکیل شده است از 3 نوع قند ساکارز، فروکتوز و گلوکز و برخی مواد و املاح دیگر و با این تعریف اصلا عسل بدون قند بی معنی است.
اما منظور این خریداران چیز دیگری است. قبلا گفتیم که هر چه میزان ساکارز عسل کمتر باشد، مرغوبیت آن بالاتر است و این عزیزان در واقع خواهان عسل با ساکارز صفر هستند.

نام قند عسل چیست؟

عسل قندهای مختلفی دارد اگر قصد ما از قند موجود در عسل، ساکارز باشد باید بگویم عسل طبیعی طبق استاندارد جهانی نباید بیشتر از 5% باشد یعنی در هر صد گرم عسل کمتر از 5 گرم ساکارز باشد عسل طبیعی به حساب می آید اما افراد دیابتی باید از عسل های که ساکارز زیر 2% دارد استفاده کنند با بیان این سخن جواب سوال آیا عسل قند خون را بالا می برد را فهمیدیم.

میزان قند عسل طبیعی

عسل طبیعی یک محلول کربوهیدرات غلیظ حاوی ترکیبی از قندهای ساده و پیچیده است. قندهای موجود مزیت های زیادی دارند. حدودا 75% عسل را قندها تشکیل می دهند که بیشترین مقدار آن فروکتوز و گلوکزو ساکارز و لاکتوز و قندهایی مثل ژنتیوبیوز، ایزومالتولز، کوجیبیوز، لاکتوز، مالتولز، ملیبیوز، نایجروز، ترهالوز و تورانوز و … برخی از این نوع قندها در انواع میوه ها هم وجود دارد که انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

در واقع عسل سرشار از قندهای طبیعی و پروتئین و انواع ویتامین است و بخاطر ارزش تغذیه ای و مزایایی که برای سلامتی دارد باید به جای قند مصنوعی در رژیم غذایی قرار بدهیم.

تفاوت قند عسل با قند مصنوعی

عسل و شکر هر دو شیرین کننده حاوی گلوکز و فروکتوز هستند. با این حال، فرق عسل با شکر (قند مصنوعی) در این است که در فرآیند تولید شکر، اسیدهای آلی، پروتئین، عناصر نیتروژن، آنزیم ها و ویتامین های موجود در نیشکر از بین می روند، در حالی که عسل، یک شیرین کننده طبیعی است که فقط در معرض حرارت کم قرار گرفته است. همچنین، عسل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی مفیدی دارد که در شکر وجود ندارد.  قند مصنوعی (شکر) کالری خالی دارد و بدون ارزش تغذیه ای است.

همونطور که گفتیم بیشتر قندهای عسل، فروکتوز و گلوکز هستند که با درصد های متفاوت، عسل را تشکیل می دهند. بعضی از عسل ها مقدار فروکتوز بالایی نسبت به گلوکز دارند و برخی دیگر برعکس. فروکتوز شیرین تر از گلوگز است به طوری که عسل های غنی از فروکتوز شیرینی بیشتری دارند.

علت اینکه بعضی از عسل های طبیعی گلو را می زند این است که میزان فروکتوز بیشتر دارد. عسلی که میزان قند گلوکز بیشتری دارد نسبتا زودتر شکرک می زند.

مقدار قند عسل چقدر است؟

میزان قند عسل طبیعی از جمله فروکتوز با 38/5 درصد و به دنبال آن گلوکز با 31 درصد و ساکارز تا 2 درصد

80 درصد محتوای عسل طبیعی را به خود اختصاص می دهد. حداکثر میزان رطوبت عسل طبیعی 20 درصد است و هر چه قدر این میزان کمتر باشد، عسل با کیفیت تر خواهد بود.

یک قاشق عسل چقدر قند دارد

یک قاشق غذاخوری عسل (21 گرم) حاوی 64 کالری و 17 گرم قند از جمله فروکتوز و گلوکز و مقدار کمی ساکارز می باشد بنابرین طبق مطالب گفته شده در پاسخ به سوال یک قاشق عسل چقدر قند دارد؟ می شود گفت: به طور متوسط حدود 17 گرم.

اما باید در نظر داشت که به صورت یکسان و قطعی نمی شود درصد قند های عسل را تعیین کرد چون ممکن است از مقدار گفته شده بنابه دلایلی کمتر یا بیشتر باشد. از مهمترین دلایل می توان به تعداد زیاد مناطق تولید عسل و انواع مختلف گل ها که ترکیبات عسل طبیعی را متنوع تر می کند اشاره کرد که باعث به وجود آمدن این تفاوت ها شده است.

اگر مقدار مصرف روزانه عسل را در نظر بگیریم، واضح است که میزان مصرف آن به نوع رژیم غذایی و میزان قند های مصرفی هر فرد در طول روز بستگی دارد. مقدار استاندارد مصرف عسل یعنی یک قاشق غذاخوری به مقدار 10 الی 12 گرم در روز برای هر فرد مناسب می باشد.

چه مقدار مصرف قند عسل مجاز است

عسل طبیعی اگر به مقدار مناسب مصرف شود می تواند یکی از غذاهای اصلی در وعده های غذایی ما باشد. روزانه سه تا پنج قاشق می توان از عسل طبیعی میل کرد؛ اما افراد دیابتی باید کنترل شده مصرف کنند یعنی تا مقداری مجاز هستند که قندخونشان را افزایش ندهد. عسل طبیعی را به به مقدار مناسب و همیشگی مصرف کنید تا هم از طعم آن لذت ببرید هم بدن سالم تری داشته باشید.

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *