عسل و سیاه دانه برای سرماخوردگی | خواص + موارد منع مصرف

سیاه دانه عسل برای سرماخوردگی

ترکیب عسل و سیاه دانه که به آن دوسین نیز می گویند علایم سرماخوردگی را کاهش می دهد. عسل و سیاه دانه ضد باکتری و ضد ویروس هستند، مصرف این ترکیب درد و التهاب گلو و سوزش آن را بهبود می‌دهد. عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به سرماخوردگی در آینده را کاهش می‌ دهد.
دوسین یک معجون معجزه‌ آسا برای درمان سرماخوردگی‌های شدید و خفیف محسوب می‌شود.

 

خواص استفاده از عسل و سیاه دانه برای سرماخوردگی 

عسل ماده غذایی است که سرشار از ویتامین ها، آمینو اسید ها، قندها، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد ضد میکروبی است. هیچ نوع باکتری و میکروبی در آن قادر به رشد نیست. عسل با خواصی که دارد موجب کاهش سرفه می شود از این رو برای سرماخوردگی و مشکلات تنفسی مفید است به همین دلیل در درمان سرما خوردگی تاثیر شگفت انگیزی دارد.

همچنین سیاه دانه که حاوی فسفر، کربوهیدرات و آهن است. این ترکیبات باعث شده سیاه دانه خاصیت ضد ویروسی داشته باشد و از این رو در پیشگیری و در صورت ابتلا به سرماخوردگی می تواند علایم آن را بهبود ببخشد.

عسل و سیاه دانه برای سرماخوردگی هر کدام به طور جداگانه دارای خواص و فواید فراوانی هستند.

تاثیر مصرف عسل و سیاه دانه برای سرماخوردگی 

خواص سیاه دانه و عسل برای سرماخوردگی بسیار زیاد است. استفاده از سیاه دانه و عسل در فصل های سرد سال برای درمان بیماری های ویروسی و سرماخوردگی بسیار مفید است.

افرادی که مبتلا به سرماخوردگی های پی در پی هستند و مدام سرفه می کنند؛ می توانند از خواص سیاه دانه و عسل برای سرماخوردگی خود استفاده کنند.

دقت داشته باشید در مصرف ترکیب عسل و سیاه دانه از عسل طبیعی استفاده کنید تا خواص درمانی کاملی داشته باشد.

روش تهیه معجون عسل با سیاه دانه چگونه است؟

طرز تهیه سیاه دانه و عسل برای سرماخوردگی به این صورت است که در ابتدا سیاه دانه را با کمک حاون یا آسیاب به صورت نیمه پودر در آورده و سریعا با عسل ترکیب کنید؛ زیرا سیاه دانه در برابر اکسیژن هوا اکسید می شود و خاصیت خود را از دست می دهد. عسلی که برای مخلوط کردن با سیاه دانه استفاده می شود نباید حرارت ببیند و بهتر است از عسل طبیعی و خام استفاده شود. نسبت ترکیب عسل و سیاه دانه 1 به 3 است به عنوان مثال 1 واحد پودر سیاه دانه را با 3 واحد عسل مخلوط کنید. پیشنهاد می شود معجون را به صورت تازه مصرف کنید تا خاصیت بیشتری داشته باشد.

طریقه مصرف سیاه دانه و عسل برای سرماخوردگی

در هنگام مصرف مخلوط عسل و سیاه دانه برای سرما خوردگی توجه داشته باشید که مزاج گرم و خشک دارد و مصرف آن برای بیماری هایی که مرتبط با مزاج سرد و تر هستند مفید است و بهتر است در فصل های سرد سال از آن استفاده شود. توصیه می شود افرادی که خون آنها رقیق است و دارای مزاج گرم و خشک هستند در مصرف آن احتیاط کنند.

سیاه دانه با عسل برای سرماخوردگی بهتر است صبح ها خورده شود. افراد بزرگسال می توانند روزانه دو الی سه قاشق از ترکیب عسل و سیاه دانه استفاده کنند و برای کودکان بالای 6 سال این مقدار به نصف قاشق می رسد.

جمع بندی:

مخلوط عسل و سیاه دانه برای سرماخوردگی روشی خانگی و ساده در پیشگیری از بیماری های ویروسی و عفونی است و در صورت ابتلا می تواند طول دوره آن را کاهش دهد.

همان طور که می دانید ترکیب این دو سیستم ایمنی بدن را به شدت تقویت می کند. عسل و سیاه دانه یک ترکیب فوق العاده برای درمان سرفه های مضمن و عفونت های سینوسی است. با گنجاندن سیاه دانه و عسل در برنامه غذایی خود می توانید از خواص شگفت انگیز آن در درمان سرماخوردگی و بیماری استفاده کنید.

موارد منع مصرف سیاه دانه

افراد زیر باید از مصرف سیاه دانه و در نتیجه شربت سیاه دانه و عسل بپرهیزند و یا با پزشک مشورت کنند:

  • مبتلا به بیماری‌های کلیوی
  • دارای مشکلات پوستی شدید
  • دارای فشار خون پایین
  • در شرایط بارداری و شیردهی
  • مبتلا به بیماری‌های خاص یا مصرف داروهای خاص

 

عسل کوهدار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *